Sport nisu samo natjecanja, medalje i veliki sportski klubovi. Sport je zdravlje, prevencija, druženje, socijalizacija, rehabilitacija… Sport je stil života.Istovremeno, Grad sportski stagnira i, još gore, nazaduje u odnosu na usporedive gradove u Hrvatskoj. Dok je Šibenik proglašen europskim gradom sporta, a drugi gradovi uspješno ugošćuju sportsko rukometno prvenstvo, mi osam godina čitamo liste pukih želja.
Tri su ključna problema dubrovačkog sporta:
prvo, problem transparentnosti,
drugo, problem stručnog kadra,
i treće, problem infrastrukture.
Transparentnost - osnažit ćemo nadzor nad korištenjem gradskog novca.
Jedino je transparentni sport - zdravi sport.
Zato ćemo pojačati nadzor nad korištenjem gradskog novca koji ide kroz Dubrovački savez sportova za klubove prve i druge kategorije kroz obvezu godišnjeg izvješća sportskih klubova Gradskom vijeću putem aplikacije Transparentno. Moramo znati kako se troše novci poreznih obveznika kako bismo iz godine u godinu unaprjeđivali učinkovitost i pomogli svima onima koji rade kvalitetno i pošteno. To je odgovornost gradske uprave prema građanima, prema sportašima, prema Gradu.
Stručni kadar - podrška stručnjacima je temelj kvalitetnog rada s djecom i sportašima
Stručni kadar u sportu je kadar koji brine o našoj djeci, mladosti i profesionalnim sportašima – brinu o stvarnim ljudima sa stvarnim potrebama. Kada govorimo o stručnosti, oslanjamo se na Studiju o sportu u Gradu Dubrovniku, koju je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo još 2019. godine, a prema kojoj 13 posto trenera u Dubrovniku nema nikakvu kvalifikaciju, a dodatnih 42 posto ima tek osnovni tečaj. Dakle, više od polovice trenera nije bilo stručno osposobljeno za ozbiljan, sustavan rad s djecom i sportašima. To nije njihova odgovornost to je odgovornost sustava koji ih nije podržao.
Zato ćemo:
– Manjim klubovima koji nemaju administrativne kapacitete pojednostaviti poslovanje, osigurati pomoć i jasno razdvojene obveze, kako bi se mogli fokusirati na sport.
– Osigurati da gradski novac prati planove, rad i odgovornost.
– Uložiti u sustavno dodatno obrazovanje trenera, koristeći postojeću stavku školovanja unutar DSŠ-a.Grad mora biti partner. Partner koji traži odgovornost – ali i pruža podršku.
Samo tako dubrovački sport može rasti.
Infrastruktura - dugoročna rješenja u tri koraka
Nakon osam godina, od ukupno 11 velikih infrastrukturnih projekata koji su predviđeni Strategijom do 2028. godine, realiziran je samo obnovljeni veslački hangar VK Neptun.
A najavljeni su i:
– bazenski kompleks s otvorenim i zatvorenim bazenima,
– velika trenažno-natjecateljska dvorana za 4000 gledatelja,
– nogometni stadion kapaciteta 4500 gledatelja,
– natkriveni objekt za tenis,
– vanjski tereni za rekreaciju,
– trenažni nogometni teren s atletskom stazom,
– i još niz manjih ulaganja.
Inače, lokalna Pitija, prorok Gradskog vijeća Marko Potrebica lijepo je rekao: "Projekti su mjerljivi i jasno navedeni pa ćemo znati što smo napravili ili nismo.“
Vrlo mjerljivo, ova gradska vlast je napravila malo, premalo, nedostojno grada s velikim proračunom i još veće sportske tradicije. Ključni projekti sportske infrastrukture:
– Dvije trodijelne školske dvorane: jedna u OŠ Ivana Gundulića, gdje projekt već postoji, i nova dvorana u Kavi uz OŠ Lapad.
– Natkriveni teniski tereni i teniska dvorana
– Odbojkaški teren na pijesku – plaža Sumratin
– Atletska staza i nogometni teren na glavici Babin Kuka
– Nogometni park na stadionu Lapad
– Novi nogometni stadion s popratnim sadržajima, poslovnim prostorima i shopping centrom – na periferiji grada
– Karting staza
– Dugoročno – velika polivalentna dvorana u Gospinom polju
Trodjelno rješenje i konkretan plan:
Prvo - atletska staza i nogometni teren na Babinu Kuku.
Drugo - nogometni park na stadionu Lapad, s malim terenima, zelenilom, prostorom za druženje, rekreaciju i nogometnu akademiju.
Treće - veliki stadion, po svim standardima, u partnerstvu s investitorom, na jednoj od lokacija na periferiji: Pobrežje, Komolac ili Srđ u dogovoru s građanima i strukom.
Dubrovački sport treba transparentan rad te sustav koji ima viziju i pruža adekvatnu podršku. Želimo sport koji je javan, pošten, uključiv i dostupan svima.